// Šárka Polanská bylinkářka
 

Domácí výroba tinktury

Domácí výroba tinktury

Výroba bylinné tinktury pro domácí účely je velmi jednoduchá. Vyrobit si ji můžete i ze sušených bylin. Je důležitá hlavně kvalita bylin, původ sběru bylin a to u uvětšiny kupovaných bylin a tinktur zjistit nelze. Proto vždy upřednostňujte kvalitu vlastních bylin i kdyby měly být sušené.

Postup výroby tinktury : Sušené byliny přesypeme do šrubovací sklenice ( já používám zabarvenou lékovku, sklenice o velikosti obsahu bylin + 2 cm nad obsah). Zalijeme jakýmkoli alkoholem ( minimálně 40% alkohol, já používám slivovicu ) tak, aby byly všechny části byliny ponořené + ty 2 cm a zašrubujeme. Zapíšeme si datum výroby. Teď už jen stačí dát si sklenici v domácnosti na místo, kde nesvítí slunce a je stabilní teplota. Pokud si vzpomenete, je dobré každý den sklenici protřepat ( já zapomínám, ale i tak jsou tinktury v pořádku ). Louhujeme 4 - 6 týdnů. Tinkturu filtruji přes kávový papírový filtr, který vložím do trychtýře a trychtýř do zabarvené čisté sklenice. Následně si tinkturu ze sklenice rozlévám do malých skleněných lékovek s kapátkem, které se dají koupit v lékárně. U tinktur vždy doporučuji skleněné lékovky a ne plastové, které můžou alkohol vstřebávat. Dávkování tinktur je už většinou závislé od druhu tinktury. Kozlíkovou tinkturu (na spaní) používáte jinak než tinkturu z řimbaby ( na bolest ).Všeobecně platí 20 kapek 3x denně nebo 30 kapek 2x denně.

Tinktury, které vyrábím pro svou potřebu a přátele: Tinktura echinacea – používáme při náznaku nachlazení, bolesti v krku užičku 5x denně, preventivně na imunitu stačí na lžíci s medem nakapat 30 kapek. Meduňková tinktura – má velmi dobré účinky při akutním stresu nebo podobném stavu, stačí nakapat do vody 20-30 kapek. Propolisová tinktura – používáme ji na poranění, opary a do spreje při bolesti v krku. Propolis máme vlastní. Staráme se o tři včelstva, abychom měli med z naší krajiny. Popencová tinktura – používáme na podporu jater, trávení a jiné, játra je potřeba detoxikovat. Kozlík lékařský kořen tinktura – ta je hlavně pro přátele na spaní, pro mě je to silné uspání a stačí mi sirup na spaní ( Večerní sirup ) a spím jak mimino. Karbincová tinktura – tu jsem udělala jen na zkoušku, když by někdo potřeboval na štítnou žlázu a na dráždivý trakčník. Kontryhelová tinktura – ženská bylinka pro ženské orgány. Kopretina řimbaba – potřebná tinktura při bolestivé menstruaci. Uvádí se, že pomáhá i při migréně, musím ale napsat, že mně nepomohla. Kotvičníková tinktura – je zajímavé, jak upravuje močové cesty ( prostatu ), jinak je samozřejmně známá pro své dobré účinky na sexuální libido. Třezalková tinktura – vhodná pro mého manžela, možná i tchána a další pány, kteří se potřebují uklidnit ze svých žen. Ale vážněji, třezalka se užívá při úzkosti, stresu, depresi, navíc uklidňuje celý organismus. Pomáhá při nemoci žlučníku, jater, plic a jiných. Nevýhodou třezalky je, že se může projevit přecitlivělost na sluneční záření. Vlaštovičníková tinktura – bradavičky, kuří oka a jiné výrustky, Vlaštovičníkovou tinkturu vnitřně neužíváme, protože ji děláme hodně silnou. Pro vnitřní užití bych volila profesionální recept. Zeměžlučová tinktura – při akutním problému se žlučníkem a žaludkem je super.

Ať se Vám výroba tinktur daří, není to nic těžkého.


 

 

 

Výběr měny / EUR
ÚČET
Využíváme soubory cookies, díky kterým Vám můžeme poskytovat lepší služby. Využíváním našich služeb s jejich využitím souhlasíte. Více o cookies Rozumím